Najnovšie telefóny Samsung nie sú najlacnejšie. 10 TOP recenzií
Mobilné telefóny Samsung patria bezpochyby k najpredávanejším a najobľúbenejším v danom segmente. Dokazujú to i samotné čísla predajov, odborné testy či recenzie. Oproti konkurentom je výhodou kórejskej značky široké portfólio modelov. Spotrebiteľom ponúkajú prémiové mobilné telefóny, ale takisto lacné smartfóny, ktoré ponúkajú dobrý pomer kvality. V tomto porovnávacom teste je naším cieľom vybrať najlepšie smartfóny Samsung. Za víťaza testu sme určili telefón Samsung Galaxy S23. Ten v celosvetových rebríčkoch dosahuje perfektné výsledky. Súčasťou nášho testu však nie sú len prémiové modely, ale tiež smartfóny, ktoré ponúknu aj za menej peňazí množstvo úžitku.
Aký mobilný telefón Samsung kúpiť?
Ako budúci majiteľ mobilného telefónu značky Samsung možno zvažujete, ktorý telefón je pre vás ten najlepší. Ak patríte medzi nerozhodných, nápomocná vám bude naša tabuľka, ktorá obsahuje najlepšie smartfóny Samsung, ktoré sú aj súčasťou nášho porovnávacieho testu. Každý z telefónov má príslušný štítok, ktorý sme mu priradili. Ak sa vám teda nechce čítať detailné recenzie a celé hodnotenie, ušetríme váš čas, prečítajte si aspoň krátku charakteristiku pod tabuľkou.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
SG S23 ✔ Víťaz testu | Zobraziť produkt | |
SG S24 ✔ Pre náročných | Zobraziť produkt | |
SG A15 ✔ Výhodný nákup | Zobraziť produkt |
Samsung Galaxy S23
8-jadrový procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, 8 GB RAM, 256 GB interná pamäť, 50 + 12 + 10 Mpx fotoaparát, podpora 5G, 3 900 mAh batéria.
O rýchlosť a chod systému tohto výkonného telefónu sa stará procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2. Sekunduje mu 8 GB RAM. Interné úložisko má 256 GB. Smartfón má kvalitný AMOLED displej so 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Kapacita batérie je 3 900 mAh, výdrž dosahuje 1,5 až 2 dni. V balení chýba nabíjací adaptér.
Samsung Galaxy A54
8-jadrový procesor Exynos 1380, 8 GB RAM, 128 GB interná pamäť, 50 + 12 + 5 Mpx fotoaparát, podpora 5G, 5 000 mAh batéria.
Zobraziť viac infoTelefón s AMOLED displejom s FULL HD rozlíšením zaujme veľmi priaznivou cenou. Solídna je 8 GB RAM aj 128 GB úložisko. Procesor Exynos 1380 nie je najvhodnejšou voľbou, občas dochádza k zasekávaniu. Samsung Galaxy A54 je plnohodnotným Dual SIM telefónom.
Samsung Galaxy S22
8-jadrový procesor Exynos 2200, 8 GB RAM, 50 + 12 + 10 Mpx fotoaparát, podpora 5G, 3 700 mAh batéria
Zobraziť viac infoJeden z veľmi obľúbených modelov, ktorý vo svojej cene ponúka prémiové parametre. Samsung Galaxy S22 zaujme dizajnom, ale taktiež kvalitným spracovaním a solídnym výkonom. Juhokórejský gigant predstavil mobil s nádherným displejom a kvalitnými fotoaparátmi, ktoré konkurujú tým najlepším. Poteší aj jeho kompaktnosť. Rozhodne sa však nájdu aj nedostatky.
Hodnotené parametre
Ani v tomto prípade nebudeme robiť pri hodnotení žiadne rozdiely. V porovnávacom teste hodnotíme rovnaké parametre, ako by sme hodnotili konkurenčné telefóny Apple iPhone alebo smartfóny iného výrobcu. Porovnali sme teda rôzne parametre, ktoré sú z pohľadu hodnotenia spotrebiteľov najvýznamnejšie. Množstvo spotrebiteľov sa rozhoduje podľa výkonu, kapacity úložiska alebo kvality fotoaparátu. Tieto parametre mali aj v našom porovnávaní na hodnotenie najväčší vplyv.
Ďalej je veľmi dôležité hodnotiť výdrž batérie. Spotrebiteľov zaujímajú taktiež ovládacie prvky a náročnosť obsluhy. Sem môžeme radiť funkcie ako čítačka tváre či čítačka odtlačkov prstov, ale aj podpora rôznych bezdrôtových technológií. Medzi dôležité parametre určite patrí veľkosť uhlopriečky a kvalita displeja. Všeobecne patria displeje svojou kvalitou aktuálne medzi najlepšie na trhu.
Náš výber sme neobmedzili na prémiové modely telefónov Samsung ani na aktuálne najnovšie modelové rady. Zaujímali nás prioritne kvalitatívne parametre a názory – skúsenosti zákazníkov s jednotlivými telefónmi. Dlhodobé skúsenosti sú v prípade telefónov najlepším druhom testu. Mobil sa dnes totiž stáva istým druhom „prenosnej kancelárie“ a každodenné spolužitie odhalí aj tie najmenšie nedostatky. U overených predajcov ako Alza.sk, Mall.sk, Tpd.sk, Datart.sk, Nay.sk či Andreashop.sk sme overovali dostupnosť produktov. Zrealizovali sme tak prieskum trhu. Pri hodnotení a výbere sme tiež vychádzali z názorov overených používateľov portálu Heureka.sk.
Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.
Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.
Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.
Recenzie mobilných telefónov Samsung
Na základe prieskumu trhu, ale aj svetových rebríčkov a benchmarkov sme vybrali smartfóny Samsung, ktoré získali najlepšie hodnotenie. Zohľadnili sme nielen technické parametre, ale takisto referencie zákazníkov. Výber je preto objektívny a žiadny z telefónov nie je propagovaný za účelom prednostnej reklamy. Názory redaktora sú zohľadnené objektívnym hodnotením. Cieľom je spotrebiteľovi priniesť tie najdôležitejšie informácie o konkrétnom produkte. A to nielen z pohľadu jeho výhod, ale aj slabých stránok. V našom porovnaní si spotrebiteľ nájde to, čo hľadá.
Samsung Galaxy S23
8-jadrový procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, 8 GB RAM, 256 GB interná pamäť, 50 + 12 + 10 Mpx fotoaparát, podpora 5G, 3 900 mAh batéria.
Samsung Galaxy S23 je veľmi často v tieni väčšieho a nabúchanejšieho brata Samsung Galaxy S23 Ultra 12GB/512GB. Tento model však rozhodne netreba opomínať. Mnohé testy radia tento model na popredné priečky, a to aj v pomere k cene. Vďaka 6,1-palcovému displeju poteší kompaktnosťou, veď sa stále zmestí do vrecka. Displej je chránený sklíčkom Gorilla Glass Victus 2 a disponuje aj certifikáciou IP68. Dynamic AMOLED 2x displej s rozlíšením 2 340 x 1 080 px (120 Hz) poskytuje maximálnu plynulosť obrazu a vďaka 1 200 nitom ani na slnku jas chýbať nebude. Dobre funguje i ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov integrovaná v displeji. Výkon Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 nahradil procesory Exynos. Grafický čipset Adreno 740 pre zmenu navýšil výkon, no znížil spotrebu. Telefónu zaručene výkon nechýba. Zahrať si môžete akúkoľvek hru a v spolupráci s Androidom 13 máte naozaj množstvo možností, ako využiť jeho potenciál.
Výbornou funkciou je Samsung DeX rozhranie – mobil zrazu funguje ako stolový počítač. Konektivite v zásade nič nechýba, až na podporu UWB rozhrania. Samostatnou kapitolou je fotoaparát. Hlavný snímač Samsung S5KGN3 má 50 Mpx a nechýba ani optická stabilizácia. Objektív má ohniskovú vzdialenosť 23 mm a svetelnosť je f/1.8. Na zadnej strane nájdete aj teleobjektív s 10 Mpx a 12 Mpx širokouhlý objektív. Za denného svetla sú fotografie ukážkové, ostré, živé a nie prehnane farebné. Záleží tiež od dopadu svetla. Odfiltrovaný je veľmi dobre šum aj za menšieho svetla. K dispozícii je 3-násobný optický zoom. Nočné zábery sú takisto na vysokej úrovni a majú kvalitnú expozíciu. Video v 4K so 60 fps alebo 8K video s 30 fps pre hlavný snímač sú dôkazom skutočnej kvality fotoaparátu. Selfie objektív má 12 Mpx.
Batéria má kapacitu 3 900 mAh a v praxi sa môže pochváliť výdržou 1,5 až 2 dni. Výdrž je tak naozaj dobrá, nešťastím je len pomalé nabíjanie, max. 25 W, pričom v balení nie je ani nabíjací adaptér. Bezdrôtové nabíjanie poskytuje výkon max. 15 W. Dostupné je aj reverzné nabíjanie s výkonom 4,5 W. V závere treba dodať, že Samsung Galaxy poskytuje slot pre dve SIM karty, no microSD kartu nepodporuje. Úložisko 256 GB tak nemožno rozšíriť. Suma sumárum, ak sa pozrieme na konkurentov, nájdu sa lepšie fotoaparáty a možno aj o niečo lepší výkon, no fakticky Samsung Galaxy S23 ponúkne optimálny pomer za „primeranú“ sumu peňazí.
Veľkosť uhlopriečky: 6,1“ ● Rozlíšenie displeja: Dynamic AMOLED 2x – 2 340 x 1 080 px/120 Hz ● Operačný systém: Android 13 ● Typ procesora: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 ● Operačná pamäť (RAM): 8 GB ● Interná pamäť: 256 GB ● Zadný fotoaparát: 50 + 12 + 10 Mpx ● Predný fotoaparát: 12 Mpx ● Kapacita batérie: 3 900 mAh ● Hmotnosť: 168 g ● Podpora 5G: áno
Samsung Galaxy A54
8-jadrový procesor Exynos 1380, 8 GB RAM, 128 GB interná pamäť, 50 + 12 + 5 Mpx fotoaparát, podpora 5G, 5 000 mAh batéria.
Pozrieť najlepšiu ponukuPri Samsung telefónoch má každý svojho favorita, no v pomere ceny a funkcionality, môže byť lákadlom aj obľúbený Samsung Galaxy A54. Oproti A53 je elegantnejší a pôsobí prémiovo. Dizajnu napomáha aj zadná strana z lešteného skla. Váha telefónu je 202 g. Samotný Super AMOLED displej s uhlopriečkou 6,4 palca má Full HD rozlíšenie a vďaka 120 Hz má perfektné podanie farieb a skvelý jas. Ochranu poskytuje sklo Corning Gorilla Glass 5. V danej triedy je to určite špička. Rušivé sú len hrubšie rámčeky, čo je však vecou konštrukcie. Priamo v displeji je integrovaný optický snímač odtlačkov prstov. Telefón dokáže snímať v rámci biometrie aj vašu tvár, no tento spôsob odomykania nie je úplne dokonalý.
Hoci je Samsung Galaxy A54 dual SIM telefón, niekomu môže prekážať hybridný slot. Teda dve SIM karty alebo SIM karta a SD karta, iná cesta nie je. Nevedno prečo Samsung opätovne výkonom v inak skvelom telefóne nenadchol. Problém mal i predchodca a procesor Exynos 1380 nie je najlepším kandidátom ani teraz. Drobné zasekávanie animácií, zvlášť, ak na pozadí bežia iné aplikácie, sa časom zaručene objavia. Na pomalšie reakcie si človek zvykne, no stačilo siahnuť po o niečo lepšom Snapdragone. Operačná pamäť je 8 GB a úložisko má kapacitu 128 GB, pričom navýšiť ho môžete vďaka slotu na microSD karty. Operačný systém Android 13 s One UI 5.1 nadstavbou je užívateľsky prívetivý a bez výhrad.
Fotoaparát s primárnym 50 Mpx snímačom a optickou stabilizáciou robí veľmi dobré zábery. K tomu je k dispozícii aj 12 Mpx širokouhlý objektív a 5 Mpx makro. Video natočí telefón v 4K rozlíšení. Treba uznať, že Samsung Galaxy A54 je v danej triede perfektným fotomobilom. Niekedy sa softvér pohrá s farbami, čo však nie je nič extrémne negatívne. Celkovo sú zábery na skvelej úrovni a fotografie ukážkové, a to dokonca aj v nočnom režime. Predná selfie kamera s 32 Mpx snímačom takisto nezaostáva. S výdržou batérie budete spokojní, takmer dva dni vôbec nie sú nedosiahnuteľné. Občas sa však zdá, že vybíjanie je dosť premenlivé. Nabíjanie maximálnym výkonom 25 W je od Samsungu naozaj nedostatkom. Samsung Galaxy A54 je skvelou voľbou pre bežného používateľa a nečudo, že po ňom siahajú masy.
Veľkosť uhlopriečky: 6,4“ ● Rozlíšenie displeja: Super AMOLED – 2 340 x 1 080 px/120 Hz ● Operačný systém: Android 13 ● Typ procesora: Exynos 1380 ● Operačná pamäť (RAM): 8 GB ● Interná pamäť: 128 GB ● Zadný fotoaparát: 50 + 12 + 5 Mpx ● Predný fotoaparát: 32 Mpx ● Kapacita batérie: 5 000 mAh ● Hmotnosť: 202 g ● Podpora 5G: áno
Samsung Galaxy S22
8-jadrový procesor Exynos 2200, 8 GB RAM, 50 + 12 + 10 Mpx fotoaparát, podpora 5G, 3 700 mAh batéria
Pozrieť najlepšiu ponukuGalaxy S22 si v testoch výkonnosti počínal veľmi dobre. Smartfón nepochybne patrí k výkonným modelom a procesor Exynos 2200 prekonal aj Snapdragon 888 či Exynos 2100. Pri reálnom používaní budete mať výkonu viac ako dostatok. Používatelia chvália práve skvele vyladený systém podporený 8 GB RAM. Interná pamäť má buď 128 GB, alebo 256 GB. Samsung v spolupráci s AMD integroval do telefónu grafickú kartu AMD Xclipse 920. Tú má koniec koncov vo výbave aj väčší „brat“ Samsung Galaxy S22 Ultra.
Telefón utiahne všetko, čo budete potrebovať. Prirodzene, telefón sa pod záťažou zahrieva. Zatiaľ čo pri modeli Ultra k prehrievaniu nedochádza po celých hodinách záťaže, klasické „S“ hreje trochu viac a pri náročných hrách alebo dlhých graficky namáhavých scénach sa naozaj telo telefónu dokáže rozohriať. Predovšetkým v hornej časti chrbta telefónu cítite, akoby ste sa dotýkali extrémne horúceho komponentu. Záťažový test však ukázal, že telefón s maximálnym výkonom nemá žiadny problém.
Radosť vzbudzuje krásny AMOLED displej s rozlíšením 2 400 x 1 080 px. Dynamic Super AMOLED ponúka veľmi vysokú hustotu pixelov. Obraz je aj na svetle krásne čitateľný, hoci jas je o niečo nižší ako u drahšieho modelu Galaxy S22 Ultra. Povrch je chránený Gorilla Glass Victus+. Adaptívna obnovovacia frekvencia dosiahne hodnotu až 120 Hz, ak je to potrebné a možné. Uhlopriečka 6,1 palcov je kompaktná a telefón zapadne do vrecka skvele. Výborne funguje aj ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov v displeji.
DEX rozhranie funguje na jednotku a ak naozaj plánujete si z telefónu urobiť počítač, toto rozhranie od Samsungu vám to umožní. Opäť niečo, čoho sa u konkurencie nedočkáte. K telefónu týmto spôsobom dokážete pripojiť aj bezdrôtové zariadenia ako počítačová myš či klávesnica a obraz pritom budete zdieľať na veľký monitor.
Batéria citeľne utrpela v konfrontácii s kompaktnosťou. 3 700 mAh sa skôr podobá iPhonu, no Samsung s takouto kapacitou nedokáže systém optimalizovať – zatiaľ. Batéria nie je žiadny „držiak“ a jednoducho Galaxy S22 zaostáva a ide o jednodenný telefón. V tomto bode mnohých sklame, pretože Samsung na kapacite batérie len zriedka šetril. Aj pri nenáročnom používaní, chat, video, počúvanie hudby, nejaké to hranie hier, telefón zvládne jeden deň, no vypraviť sa s ním do druhého dňa bez nabitia možné nebude. Vinu nesie aj výkonnejší procesor Exynos 2200, ktorý nie je práve úsporný. 25 W nabíjanie je maximum, čo taktiež nezodpovedá predstavám zákazníkov. Veď Ultra zvláda 45 W, no tá má 5 000 mAh.
Utešiť vás môže aspoň fakt, že fotografický talent sa nevytratil a Samsung Galaxy S22 predstavuje s 50 Mpx hlavným snímačom, 10 Mpx teleobjektívom a 12 Mpx širokouhlým objektívom skupinu vynikajúcich pracantov. Telefón má optickú stabilizáciu a či fotíte cez deň, v noci alebo za šera, so snímkami budete spokojní až nadšení. Fotoaparát sa dokáže hrať s detailmi a snímky majú skvelú hĺbku a ostrosť. Pri zoome ide kvalita rýchlo dole a šum sa zväčšuje, no pre väčšinu prípadov sú schopnosti fotoaparátu optimálne. Selfie kamera s 10 Mpx vytvára ostré a dobre saturované snímky. Video v 8K nechýba ani tu.
Smartfón patrí k úplnej špičke a v pomere k cene aj v porovnaní s konkurenciou stojí za zváženie. S odstupom času jeho cena bude klesať a pôjde o vskutku prémiový telefón, od ktorého nemusíte po sezóne dávať ruky preč. Kvalitné spracovanie a nový procesor mu dávajú aj novú tvár. Používatelia v recenziách najčastejšia vychvaľujú jeho fotoaparát a takisto kompaktné rozmery. Telefón váži len 167 g. Skvelý telefón je podporený novým procesorom Exynos 2200 a grafickou kartou od AMD. Ponúka bezdrôtové i drôtové nabíjanie, hoci cez nabíjačku s výkonom 25 W nabíjanie nie je najrýchlejšie. A to nabíjačka ani nie je v balení. Systém je vyladený skvele a Android funguje na jednotku.
Zákazníci však vnímajú aj nedostatky. Primárne je sklamaním slabšia výdrž batérie s kapacitou 3 700 mAh. Ide o jednodenný telefón. Toto Samsung nedotiahol rovnako ako fakt, že pri dlhšej záťaži sa horná časť telefónu výraznejšie prehrieva. K spomaleniu telefónu však nedochádza. Zákazníci chvália takisto ergonómiu telefónu a jeho spracovanie, ale aj celkové rozhranie telefónu. V prémiovej triede je konkurentov veľa, ale Samsung Galaxy S22 určite patrí v ponuke medzi TOP kúsky.
Veľkosť uhlopriečky: 6,1“● Rozlíšenie displeja: Dynamic AMOLED / 2 400 x 1 080 px / 120 Hz ● Operačný systém: Android 12 ● Typ procesora: Exynos 2200 ● Operačná pamäť (RAM): 8 GB ● Interná pamäť: 128/256 GB ● Hlavný fotoaparát: 50 + 12 + 10 Mpx ● Predný fotoaparát: 10 Mpx ● Kapacita batérie: 3 700 mAh ● Hmotnosť: 168 g ● Podpora 5G: áno
Samsung Galaxy S23 Ultra
8-jadrový procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, 12 GB RAM, 200 + 12 + 10 + 10 Mpx fotoaparát, podpora 5G, 5 000 mAh batéria.
Pozrieť najlepšiu ponukuOd vlajkovej lode sa očakáva len to, že poskytne maximum pre náročného zákazníka. Zdá sa, že Galaxy S23 Ultra to zvláda, čoho dôkazom sú pozitívne recenzie používateľov. Dizajnovo sa S23 oproti S22 príliš nezmenila, vlastne takmer vôbec. Boky sú hranatejšie a lepšie sa telefón drží. Zadné sklo má menšie odlesky, čo je výhoda s ohľadom na odtlačky. Rám telefónu je hliníkový. Konštrukcia je vodoodolná a má certifikáciu IP68. Samsung tradične poteší ultimátne krásnym displejom. Dynamic AMOLED 2x s rozlíšením 3 088 x 1 440 px na 6,8-palcovej uhlopriečke robí skvelý dojem. Obraz je maximálne ostrý. 120 Hz panel je absolútnym ternom a poteší aj možnosť šetrenia energie vďaka regulácii obnovovacej frekvencie. Dostupný je Always On displej. V displeji sa ukrýva ultrasonický snímač odtlačkov prstov. Ten je enormne citlivý a presný. Integrované v tele telefónu je i dotykové pero S Pen.
Z hľadiska výkonu už Exynos v „Ultre“ neuvidíme. Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 je novým „hnacím motorom“ celého hardvéru. Navyše je v spolupráci so Samsungom optimalizovaný pre maximálny výkon. Výkonnostne je v benchmarkoch medzi najlepšími. K tomu 12 GB RAM a 512 GB úložisko a zdá sa, že hardvér telefónu je vyladený na maximum. Systém Android 13 s nadstavbou One Ui 5.1. je aktuálny a žiadne nedostatky nebadať. Tvorená je pre užívateľsky priaznivé prostredie. Avízo je potrebné dať pre reproduktory, ktoré hrajú viac ako obstojne. 3,5 mm Jack už nehľadajte. Zlepšila sa taktiež výdrž telefónu. 5 000 mAh batéria dodáva dostatok energie na jeden až jeden a pol dňa. A to telefón aktívne používate. Bežne si trúfne aj na dva dni bez nabíjania. Maximálny výkon je 45 W a adaptér v balení nie je.
V neposlednom rade, ak by sme chceli hľadať výhrady pri fotoaparáte, museli by sme veľmi pátrať. Výkonný 200 Mpx snímač podľa mnohých schová do vačku aj najnovšie iPhony. Vec názoru, no uznať treba, že ak si doplníte foto výbavu o 12 Mpx ultra-širokouhlý objektív, 10 Mpx teleobjektív s 10-násobným optickým zoomom a optickou stabilizáciou, vedzte, že o kvalitné fotky núdza nebude. Celá kompozícia, farby, kontrast, jas – dokonalé nočné zábery. Fotí a natáča absolútne fenomenálne. 12 Mpx selfie objektív produkuje lepšie zábery ako 40 Mpx predchodca. Nečudo, že telefón patrí k najobľúbenejším. Napriek vysokej cene je to telefón, pri ktorom netreba robiť žiadne kompromisy.
Veľkosť uhlopriečky: 6,8“ ● Rozlíšenie displeja: Dynamic AMOLED 2x – 3 088 x 1 440 px/120 Hz ● Operačný systém: Android 13 ● Typ procesora: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 ● Operačná pamäť (RAM): 12 GB ● Interná pamäť: 512 GB ● Zadný fotoaparát: 200 + 12 + 10 + 10 Mpx ● Predný fotoaparát: 12 Mpx ● Kapacita batérie: 5 000 mAh ● Hmotnosť: 233 g ● Podpora 5G: áno
Samsung Galaxy Z Flip5
8-jadrový procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, 8 GB RAM, 256 GB interná pamäť, 12 + 12 Mpx fotoaparát, podpora 5G, 3 700 mAh batéria.
Pozrieť najlepšiu ponukuHoci sa skladacie telefóny netešia takej obľube ako sa v minulosti čakalo, majú svoju klientelu. Dizajn telefónu sa zmenil. Zmenil sa samotný kĺb zlomu telefónu. Zmizla medzera medzi displejmi v zatvorenom stave. Vodoodolnosť na úrovni IPX8 je stále prítomná. Čítačka odtlačkov prstov je v uzamykacom tlačidle. Telefón mierne narástol. Vonkajší displej je oproti predchodcovi väčší a má 3,4-palca s rozlíšením 720 x 748 pixelov. Je chránený Gorilla Glass Victus 2. Síce má len 60 Hz, no na malom displeji to určite nie je prekážka. Displej už nie je len notifikačný, plnohodnotne na ňom môžete pracovať – písať. Displej funguje na princípe widgetov. Plnohodnotne môžete využívať konkrétne aplikácie, nie všetky displej zobrazí.
Vnútorný displej má už rozmer 6,7 palca a ide o Dynamic AMOLED 2x s rozlíšením 2 640 x 1 080 px. Má skvelý jas a vytvára plnohodnotný smartfón. Dynamicky dokáže meniť frekvenciu v rozpätí 1 až 120 Hz. Vďaka vylepšeniu zloženého displeja je vytvorená aj nová vrstva špeciálneho skla. Displej je tak odolnejší a lepšie sa ovláda. O výkon sa stará Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 a niet príliš čo vytknúť. Azda len, že 8 GB pamäť by bolo vhodné povýšiť aspoň na 12 GB. 256 GB úložisko je dostatočné. Operačný systém Android 13 spolupracuje s hardvérom dobre a v zásade nemá žiadne nedostatky.
Fotoaparát nie je primárnym cieľom Z Flip telefónu a nejde teda o absolútnu špičku. Avšak kvalitných záberov sa zaručene dočkáte. 12 Mpx hlavný snímač má dobrú svetelnosť a zábery sú veľmi dobré. Nechýba optická stabilizácia. Takisto neabsentuje 12 Mpx širokouhlý objektív s uhlom záberu až 123 stupňov. Hlavný snímač robí fotografie veľmi kvalitné a vedzte, že ani ako fotomobil sa Samsung Galaxy Z Flip5 nestratí. Aj náročnejší používateľ si zábery bude pochvaľovať. 3 700 mAh sa postará o to, aby mal telefón dostatok šťavy na približne jeden deň. Nabíjanie je možné výkonom 25 W. Adaptér v balení nie je. Telefón je tak podarený a opäť sa dostal o kúsok vyššie z hľadiska výkonu i konštrukcie.
Veľkosť uhlopriečky: 6,7“ + 3,4“ ● Rozlíšenie displeja: Dynamic AMOLED 2x – 2 640 x 1 080 px + Super AMOLED – 720 x 748 px ● Operačný systém: Android 13 ● Typ procesora: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 ● Operačná pamäť (RAM): 8 GB ● Interná pamäť: 256 GB ● Hlavný fotoaparát: 12 + 12 Mpx ● Predný fotoaparát: 10 Mpx ● Kapacita batérie: 3 700 mAh ● Hmotnosť: 187 g ● Podpora 5G: áno
Samsung Galaxy S21 5G
8-jadrový procesor Exynos 2100, 8 GB RAM, 128 GB interná pamäť, 12 + 12 + 64 Mpx fotoaparát, podpora 5G
Pozrieť najlepšiu ponukuSmartfóny s 6,2-palcovým displejom už dnes nie sú takým trendom, no Samsung touto voľbou nič nepokazil. Zvlášť ak dostanete kvalitný 120 Hz AMOLED displej. V displeji je zabudovaná čítačka odtlačkov prstov. O výkon sa starý najvýkonnejší procesor Samsungu a ak chcete mať v zbierke kvalitné fotografie, určite vám Samsung Galaxy S21 5G poslúži.
A je to daň za tú vychválenú kompaktnosť? Áno, priemerná výdrž je prirodzeným následkom toho, že sa Galaxy S21 zmestí do vrecka. Plusko dostalo o 800 mAh viac, Ultra verzia až o rovných 1 000 mAh, avšak pripočítať treba väčší displej. Napriek tomu sa na základnú verziu nemožno hnevať, pretože ak hrá spolu rolu cena, výkon a displej, výdrž je proste priemerná a nemôže tak úplne sklamať. Hoci, ak by mala o tých 500 mAh viac, určite by tým Samsung veľa gramov nestratil. Konštrukcia však nepustí.
Exynos 2100 (8 jadier) je tým úspornejším procesorom. Jedinou chybičkou je, že Exynos trocha viac hreje, ale ak nehráte na mobile hry polovicu dňa, tak pri telefonovaní, sledovaní videí či scrollovaní Instagramu vás tento poznatok trápiť nebude. Výkon je vynikajúci, i keď na základe benchmarkov nejde o najvýkonnejší telefón v hre, v praxi nemá čím sklamať. Čo sa Samsungu podarilo, je bezpochyby dizajn. Ten je konkurencie schopný a veru aj milovníci „jabĺk“ musia uznať, že séria S21 urobila v tomto smere progres a to sa týka aj kvality dielenského spracovania. Telo je z pevnej hliníkovej zliatiny a s odolnosťou na tom takisto nie je telefón vôbec zle.
Dnešné smartfóny, ktoré fungujú ako prenosné kancelárie musia spĺňať najprísnejšie parametre, zvlášť ak ide o prémiovú triedu. Fotoaparát je jednou z tých podmienok, ktorú nemožno ignorovať. Samsung to ani nespravil. Trojica fotoaparátov vyhotovuje krásne snímky. Oproti ostatným ázijským konkurentom rozhodne boduje saturáciou záberov, reálnosťou farieb a svetelnosťou. Snímky sú dostatočne ostré. Vydaril sa aj pokus so 64 Mpx teleobjektívom s digitálnym zoomom. Nočný režim má zmysel a kvalita šla naozaj hore, zábery nie sú tak nereálne presvetlené a kto má radšej „real“ ako „digital“ kvalitu, Samsung ho poteší. Video? 8K kvalita pri 24 FPS a Full HD pri 60 FPS hovorí sa všetko. Predná kamera s 10 Mpx je vhodná aj na portréty.
Ak by vás menší displej predsa trápil, potom rovno siahnite po najvyššej verzii – Samsung Galaxy S21 Ultra 5G, ktorá má displej s rovnakým rozlíšením, ale 6,8-palcovú obrazovku. Na druhej strane, klasická S21 má o 30 g menej a do vrecka vkĺzne omnoho jednoduchšie. Kompaktné rozmery tak považujeme za veľké plus. Na kvalite displeja to totiž tomuto prevedeniu nijak neuberá. Pozerať sa na AMOLED displej v akejkoľvek situácii, pod akýmkoľvek uhlom a pri slabom či silnom svetle, je vždy príjemné a bezproblémové. Na displeji chyby hľadať nemožno a Samsung je v tomto smere revolucionárom.
Veľmi sa nám páči 120 Hz AMOLED displej, ktorý sa stal istou signatúrou Samsungu. Spotrebitelia sú radi za exkluzívny fotoaparát a kvalitný videozáznam. Telefón má vďaka výkonnému procesoru dostatok reálne využiteľného výkonu. Výdrž batérie je z nášho pohľadu priemerná a väčšia kapacita by bola vskutku pridanou hodnotou. Teší nás, že nabíjať je možno aj bezdrôtovo alebo cez 25 W rýchlonabíjanie. Chýbajúci slot na pamäťovú kartu alebo absentujúca nabíjačka v balení, to je s určitosťou prvok, ktorý by si Samsung nemal od Apple konkurencie osvojiť. Aspoň ten USB-C kábel ostal.
Veľkosť uhlopriečky: 6,2“● Rozlíšenie displeja: 2 400x1 080 px – Dynamic AMOLED ● Operačný systém: Android ● Typ procesora: Exynos 2100/8 jadier ● Operačná pamäť (RAM): 8 GB ● Interná pamäť: 128 GB ● Hlavný fotoaparát: 12 + 12 + 64 Mpx ● Predný fotoaparát: 10 Mpx ● Kapacita batérie: 4 000 mAh ● Hmotnosť: 169 g ● Podpora 5G: áno
Samsung Galaxy A52s 5G
Procesor Snapdragon 778G, 6 GB RAM, 128 GB interná pamäť, 64 + 12 + 5 + 5 Mpx fotoaparát, podpora 5G
Pozrieť najlepšiu ponukuSamsung Galaxy A52s 5G prišiel na trh, aby uspokojil zákaznícke masy. Keďže aj na našom trhu patrí k najpredávanejším, tento zámer sa vydaril. Nejde o prémiový telefón, no kvalitným 120 Hz AMOLED displejom ho môže pripomínať. 4 500 mAh batéria s výdržou na úrovni dva a viac dní je takisto dobrou správou. Škoda hybridného slotu, dve aktívne SIM karty mať nebudete, ale na kvalitný 64 Mpx hlavný fotoobjektív sa uraziť nemožno.
Samsung mnohých v tomto prípade prekvapí tým, že neostal verný svojim Exynosom, no A52s sa môže pochváliť 8-jadrovým procesorom Qualcomm Snapdragon 778 5G. Podporu 5G siete spomenieme už tu. S max. frekvenciou procesora 2,4 GHz, 6 GB RAM a 128 GB úložiskom sa zdá, že všetko funguje bez komplikácií. A je to tak. Telefónu výkon nechýba a ani v benchmarkoch ho nenájdete medzi prepadákmi. Na danú triedu sú tieto parametre naozaj solídne. Obávať sa nemusíte ani dynamických hier, hoci nejde o žiadnu hernú „mašinu“. V spojení s Androidom 11 a nadstavbou OneUI 3.1 budete spokojní s rozhraním i celkovým ovládaním. Dojem len mierne kazila pomalšia čítačka odtlačkov prstov, ktorá niekedy nie a nie reagovať.
Ďalšou pozitívnou vlastnosťou je AMOLED displej. Super sa správa aj na priamom slnku, no podstatná je obnovovacia frekvencia 120 Hz. Ak by sa konkurencia učila v tomto smere od Samsungu, všetko by bolo krajšie, predovšetkým farby, kontrast a plynulosť snímok. Príjemným prekvapením, ktorý nás často nezaujíma, bol zvuk telefónu, stereo reproduktory sú dva a Dolby Atmos bolo naozaj cítiť. Pochopiteľne, ide len o softvérovú úpravu zvuku. Telefón má aj Adapt Sound ekvalizér a má tiež čoraz častejšie opomínaný aj 3,5 mm Jack vstup.
Kapacita batérie 4 500 mAh nie je u Samsungu nič, čo by nadchlo a v zásade stále možno hovoriť len o priemernej výdrži. S hardvérom telefónu a 6,5-palcovým displejom však aj množstvo konkurencie so slabšími parametrami a menšou uhlopriečkou nevydrží ani jeden a pol dňa. Výdrž by sme mohli prirovnať k lacnejšiemu smartfónu Samsung Galaxy A22 5G. Tu však máte výkonu podstatne viac. Pribalený je aj 15 W adaptér, nabíjať však môžete až 25 W, adaptér si musíte dokúpiť. Bezdrôtové nabíjanie možné nie je.
A ako smartfón fotí? Za dobrého svetla fotí vynikajúco. Telefón dokáže pekne zaostriť a zachytiť detaily bez toho, aby bol badateľný šum alebo rozmazanie. Celkovo fotosústavu tvorí štvorica objektívov. Primárny snímať má 64 Mpx, ultraširokouhlý 12 Mpx, 5 Mpx makro a kvalite záberov pomáha ešte aj snímač hĺbky ostrosti. Je tu možnosť až 10-násobného digitálneho zoomu. Svetelnosť je takisto dobrá, pomôcť si môžete LED bleskom a výrazne napomáha optická stabilizácia obrazu. S ubúdajúcim svetlom je šumu viac, ale stále nemožno hovoriť o výraznej nekvalite.
Nedostatky dokáže zmierniť nočný režim, ktorý vrelo odporúčame, reálnosť farieb sa však zníži a zábery sú trochu viac saturované. S vlajkovými loďami nemožno tento model porovnávať, ale ak by sme, nebol by to „debakel“. Rozlíšenie videa v 4K je dobrou vizitkou. Predná kamera s rozlíšením 32 Mpx je na selfie zábery a portréty dostačujúca. Nič výrazne negatívne vás v tomto smere neprekvapí.
Cenou sa tesne môže radiť do strednej triedy a Samsung Galaxy A52s 5G je komplexne veľmi vydarený kúsok. Paradoxne, niektorých odradí možno práve cena. Niektoré typy spotrebiteľov budú musieť robiť kompromisy. Nás mrzí azda pomalšia čítačka prstov. Rozmaznávaní od premiantov sme trochu viac očakávali aj od fotoaparátu, ktorý však vo svojej triede určite spĺňa parametre. Vyzdvihnúť musíme rovnako ako spotrebitelia zvýšenú odolnosť proti vode a prachu – IP 67. Nedostatok výkonu nehrozí a kvalitný displej je už pri Samsungu zvykom. Niet čudo, že na našom trhu sa radí k najpredávanejším.
Veľkosť uhlopriečky: 6,5“● Rozlíšenie displeja: 2 400 x 1 080 px – AMOLED ● Operačný systém: Android ● Typ procesora: Snapdragon 778G ● Operačná pamäť (RAM): 6 GB ● Interná pamäť: 128 GB ● Hlavný fotoaparát: 64 + 12 + 5 + 5 Mpx ● Predný fotoaparát: 32 Mpx ● Kapacita batérie: 4 500 mAh ● Hmotnosť: 189 g ● Podpora 5G: áno
Samsung Galaxy S20 FE 5G
8-jadrový procesor Snapdragon 865+, 6 GB RAM, 128 GB interná pamäť, 12 + 12 + 8 Mpx fotoaparát, podpora 5G
Pozrieť najlepšiu ponukuDo kategórie najlepších telefónov Samsung určite patrí aj model Galaxy S20 FE 5G. Poháňaný je procesorom Snapdragon a oproti verzii s Exynosom je už vybavený aj 5G čipom. Operačná pamäť 6 GB je pre celkovo dobre vyladený hardvér dostatočná. Svojimi fotografickými schopnosťami telefón dokáže okúzliť. Dizajnom veľmi vydarený model so zvýšenou odolnosťou IP68.
Verzia s Exynosom 990 výkonom nezaostáva, no na základe aj zahraničných testov sa javí, že nami recenzovaný Snapdragon 865 je procesorom, ktorý ponúkne o niečo vyšší výkon a hlavne, menej sa prehrieva. Starší Exynos sa s novými Exynosami 2100, ktoré majú aj smartfóny Samsung Galaxy S21 5G, nemôže rovnať. Avšak, čo sa týka 8-jadrového Snapdragonu, hardvér je vyladený naozaj skvele a na danú cenovú triedu by sme S20 pokojne mohli radiť k najlepším v triede, nie na trhu, ale na svoju triedu určite. Navyše Android 10 s nadstavbou One UI 2.5 je presne tým, čo Samsung potrebuje. 128 GB úložisko a 6 GB RAM postačujú aj pri náročnejších hrách či aplikáciách.
Samotná batéria evokuje dobrý dojem, 4 500 mAh nie je najmenej a v praxi vás tento parameter utvrdí v tejto myšlienke. Nabíjať nemusíte hneď po príchode domov, dokonca aj na jeden a pol alebo dva dni sa dostanete vcelku s prehľadom. Nabíjať môžete 25 W rýchlonabíjaním aj 15 W bezdrôtovým spôsobom. A dokonca, Samsung sa „pochlapil“ 4,5 W reverzným nabíjaním. V balení nájdete len 15 W adaptér a rýchlonabíjací 25 W si tak musíte dokúpiť. A ak by ste chceli telefón používať ako Dual SIM, môžete, ale bez pamäťovej karty, pretože opäť Samsung prispôsobil trend konkurentom a využíva len hybridný slot.
S objektívmi šiel Samsung nižšie, teda čo sa týka číselných parametrov rozlíšenia. Na zadnej strane nájdete hlavný snímač s 12 Mpx, druhý objektív s 12 Mpx je určený pre ultraširokouhlé zábery a tretí 8 Mpx teleobjektív s 3-násobným optickým zoomom. Celkovo táto sústava podáva veľmi dobrý výkon. Prekvapujúco je to práve teleobjektív, ktorý dokáže vynikajúco zaostriť a poskytne vďaka optickej stabilizácii vcelku kvalitné nočné zábery. Samozrejme, čiastočnému šumu sa nevyhnete, ale nejde o nič výrazne rušivé. Na základe postrehov zahraničných testov je takisto zrejmé, že Sandpragon 865 dokáže v post-processingu vyprodukovať lepšie zábery ako model s Exynosom.
Predná kamera s rozlíšením 32 Mpx je spoľahlivá a spraví pre vás portréty v solídnej kvalite. Video môžete natáčať oboma kamerami v 4K pri 60 FPS. Aby sme nezabudli, tak skvele vyzerajú fotky aj vďaka 120 Hz AMOLED displeju, ktorý vás pri prechode z inej značky telefónu naozaj ohúri. V prípade S20 sú azda slabinou len hrubšie rámčeky displeja, ktoré pre Samsung príliš typické nie sú. Optická čítačka v displeji je niečo, čo by ešte potreboval Samsung vylepšiť kvôli rozpačitým reakciám. Oceňujeme zvýšenú odolnosť konštrukcie, hoci zadná plastová časť, predovšetkým pri inom ako čiernom vyhotovené, pôsobí trocha lacno.
V prvom rade sa zamerajte na nami recenzovanú verziu s procesorom Sanpdragon 865+, ktorá podporuje 5G a celkovo je oproti Exynosu systém rýchlejší. Výhradu by sme možno smerovali k chýbajúcej nabíjačke v balení a pomalšej optickej čítačke v displeji. Komplexne však telefón so svojím hardvérom zaujme a dáva zmysel. Telefón má zvýšenú odolnosť IP68 hoci zadná stena je plastová. Spotrebitelia vyzdvihujú výdrž batérie, 4 500 mAh nie je málo a aj keď energiu „požiera“ 120 Hz AMOLED displej, skúsenosť preukázala, že nabíjať stačí až na druhý deň. Navyše máte možnosť nabíjať aj bezdrôtovo – 15 W.
Veľkosť uhlopriečky: 6,5“● Rozlíšenie displeja: 2 400x1 080 px – Super AMOLED ● Operačný systém: Android ● Typ procesora: Snapdragon 865+/8 jadier ● Operačná pamäť (RAM): 6 GB ● Interná pamäť: 128 GB ● Hlavný fotoaparát: 12 + 12 + 8 Mpx ● Predný fotoaparát: 32 Mpx ● Kapacita batérie: 4 500 mAh ● Hmotnosť: 190 g ● Podpora 5G: áno
Samsung Galaxy Z Fold 3 5G
8-jadrový procesor Snapdragon 888, 12 GB RAM, 256 GB interná pamäť, 12 + 12 + 12 Mpx fotoaparát, podpora 5G
Pozrieť najlepšiu ponukuSkladacie telefóny už nie sú hudbou budúcnosti a Samsung je toho dôkazom. Tento model je niečo medzi smartfónom a zároveň tabletom. 7,6-palcový adaptívny Infinity Flex displej s AMOLED technológiou a 120 Hz obnovovacou frekvenciou je naozaj na úrovni tabletov. Zároveň však v nerozloženom stave budete používať 6,2-palcový vonkajší displej. Táto „prenosná kancelária“ ponúka tiež poriadny výkon vďaka 12 GB RAM a procesoru od výrobcu Qualcomm.
Ohybná, resp. skladacia konštrukcia telefónu so sebou prináša niekoľko zmien oproti predošlej verzii. Zvýšila sa odolnosť , a to na IPX8, takže aj ponorenie vo vode na niekoľko minút by nemalo byť problémom. Pozor, proti pevným časticiam zvýšená odolnosť neplatí. Odolnejšia je aj samotná konštrukcia a rám z hliníkovej zliatiny nebudú dojem, že pri skladaní by ste sa mali niečoho báť. Na vonkajších plochách je ochrana Gorilla Glass Victus. Telefón váži 271 g, čo na takéhoto „mastodonta“ určite nie je veľa. Telefón sa dobre drží v oboch podobách, nehovoriac o predelení obrazovky na dve plochy, kedy máte k dispozícii mini notebook. Čítačka odtlačkov prstov ostala na tele telefónu. Dobre riešené sú aj hlasité stereo reproduktory s certifikátom Dolby Atmos.
O ohyby konštrukcie sa starajú aretačné kĺby, ktoré pochopiteľne majú svoju životnosť. Samotné displeje i miesto ohybu chráni polyamidová fólia, ktorá zároveň zvyšuje odolnosť proti vode. Oba displeje majú 120 Hz frekvenciu. Vonkajší má 6,2 palca a vnútorný až 7,6 palca. Vonkajší displej je na ovládanie menej praktický, jeho pomer strán je netypický, čo je dôsledkom skladacej konštrukcie. Na nutné veci však stačiť s určitosťou bude. Čitateľnosť AMOLED displejov je veľmi dobrá, a to aj na priamom slnku. Telefón podporuje aj dotykové perá S Pen, tie sa predávajú samostatne.
Výdrž batérie je horšia ako u predošlých modelov – 4 400 mAh sa pri takom veľkom displeji so 120 Hz javí pomerne bezbranne a percentá ubúdajú rýchlo. Zvlášť, ak ešte využívate Always-On displej a adaptívne prispôsobovanie frekvencie. Ak toto vypnete, dokážete s týmto smartfón-tabletom vydržať úspešne jeden deň. Nabíjať môžete 25 W adaptérom, ktorý však v balení nenájdete. Dobíjať možno aj bezdrôtovo. Samsung sa z chýb konkurencie poučiť nechce. Hardvér tvorí procesor Snapdragon 888 s maximálnou frekvenciou 2,84 Ghz. Podporený je 12 GB RAM a interná pamäť je 256 GB pri vyššej verzii 512 GB. Pamäťové karty telefón nepodporuje. Samotný výkon procesora určite využijete, zvlášť, ak máte radi multitasking. Ak pracujete s viacerými oknami alebo robíte nejaké grafické úpravy či animácie, smelo do toho.
Hlavnými snímačmi sú tri dobre známe 12 Mpx objektívy, ktoré žiadny väčší progres neprinášajú, čo je nie vyslovene zle. Pretože svetelnosť, ostrosť i saturovanie snímok sú na vysokej úrovni bez šumu. K tomu optická stabilizácia, optický (2x) zoom a digitálny (10x) zoom tiež na kvalite pridajú. V noci používajte nočný režim. Vylepšením je, že sú šošovky prekryté sklom Gorilla Glass DX. Za video záznam v 8K či 4K kvalite sa určite hanbiť nebudete. Najzaujímavejšia je predná poddisplejová kamera, ktorá je na vnútornom displeji a vôbec ju nevidno. Skôr ako na selfie je stavaná na videohovory. Štandardná 10 Mpx selfie kamera je na vonkajšom displej a nachádza sa tradične v hornej časti uprostred.
Tento typ telefónu niekomu vyhovovať bude, inému zasa nie. Ak chcete prémiový segment, no nezaujíma vás skladačka, potom je tu smartfón Samsung Galaxy S21 Ultra 5G. Kritizovať môžeme priemernú a možno mierne podpriemernú výdrž batérie a absenciu adaptéra v balení. Chváliť musíme hliníkovú konštrukciu a aj podľa spotrebiteľov, nádherné AMOLED displeje. Ak sa s Foldom naučíte pracovať budete mať dokonalého obojživelníka (tablet i smartfón). Fotoaparát robí kvalitné zábery a nesklame. Ak chcete dotykové pero, musíte si ho dokúpiť. Azda najväčším mínusom je vysoká cena.
Veľkosť uhlopriečky: 7,6“/6,2“ ● Rozlíšenie displeja: 2 208x1 768/832x2 268 px – Dynamický AMOLED ● Operačný systém: Android ● Typ procesora: Snapdragon 888/8 jadier ● Operačná pamäť (RAM): 12 GB ● Interná pamäť: 256 GB ● Hlavný fotoaparát: 12 + 12 + 12 Mpx ● Predný fotoaparát: 10 + 4 Mpx ● Kapacita batérie: 4 400 mAh ● Hmotnosť: 271 g ● Podpora 5G: áno
Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G
8-jadrový procesor Exynos 990, 12 GB RAM, 256 GB interná pamäť, 108 + 12 + 12 Mpx fotoaparát, podpora 5G
Pozrieť najlepšiu ponukuSkvelý smartfón na fotenie, nahrávanie videí, hranie hier a na všetky aktivity, ktoré od inteligentného telefónu očakávate. Samsungy s prívlastkom Note20 mali vždy ponúkať pridanú hodnotu a inak tomu nie je ani teraz. Výkonný procesor, kvalitná zostava objektívov a krásny dynamický AMOLED displej. Rám má zvýšenú odolnosť IP68. Cenou ide stále o prémiový telefón.
Pri manipulácii s telefónom Note20 si človek uvedomí, že v ruke naozaj držíte, akýsi „zápisník“. Doslova plackovitý tvar telefónu s inak veľmi štíhlym telom sa nedrží najlepšie. Aj vo väčšej ruke sa ľahko stane, že palcom nedočiahnete do bližšieho rohu displeja. Ovládať ho tak v jednej ruke je pomerne náročné. Ide však o Note, ktorý je týmto trochu charakteristický. Displej je veľký, má 6,9 palca. AMOLED odvádza opäť skvelú prácu. Ak telefón položíte na chrbát, bude „levitovať“. Nie doslova, vystúpený fotoaparát pôsobí naozaj náchylne a kvalitný kryt je podmienkou. Odolnosť IP68 síce poteší, ale objektívom by tvrdé pristáte nepristalo.
Ak vám príde tablet-smartfón Samsung Galaxy Z Fold 3 5G príliš veľký a skladacia konštrukcia vás neláka, istú obdobu predstavuje práve Note. Takisto podporuje S pen, displej sa skvele ovláda, prostredie je známe a reakcie rýchle. Exynos 990 už dnes nie je na trhu to najlepšie, ale či si chcete zahrať hry alebo pozerať videá, hrať sa s grafikou či lustrovať weby, nikdy sa nedostanete do úzkych. Výkonu je na rozdávanie a pre majiteľa takéhoto telefónu žiadne limity testovania nie sú podstatné. K tomu 12 GB RAM a 256 GB interného úložiska. Pre dve SIM je tu hybridný slot, čo tiež poteší vzhľadom na to, že SD kartu používať vďaka veľkej pamäti nebude treba.
Hoci ide o malú „kanceláriu“ sklamaním pre nás bola výdrž batérie. 4 500 mAh batéria sa môže javiť ako potenciálne nadštandardná, avšak skôr je nutná. Počas náročnejšieho dňa sa ľahko môže stať, že na konci dňa budete mať 30 či 20 percent. Na dva dni sa len s ťažkosťou dostanete. Ak chcete šetriť, zo 120 Hz displeja prejdite na 60 Hz Full HD a možno tie dva dni zvládnete, ale to pri telefóne za túto cenu nechcete. Nabíjať môžete 25 W adaptérom a ide o rýchly proces. Nechýba ani možnosť bezdrôtového nabíjania.
Fotoaparát môžeme len chváliť. Trojica objektívov veľmi dobre ladí, či ide o 12 Mpx širokouhlý alebo 12 Mpx objektív, spolu vytvárajú optiku, ktorá 108 Mpx hlavnému snímaču dopomáha ku kvalitným fotkám počas dňa a za zhoršeného sveta. Miestami vás pohnevá zaostrenie na mierne sa pohybujúce predmety. Tu sa občas softvér nevie rozhodnúť. Fotky v tme nie sú nič prelomové, ale ak máte len malý zdroj osvetlenia, nie blesk, scenériu si dokáže telefón automaticky prispôsobiť.
Galaxy Note 20 Ultra je progresívnym smartfónom, ktorý nemá veľa nedostatkov. Kapacita batérie je skôr priemerná a vzhľadom na parametre, ktoré telefón má a za vysokú cenu, by človek chcel výdrž na viac ako jeden deň. Podľa spotrebiteľov, Exynos 990 je dostatočne výkonný, 12 GB RAM je skvelá voľba a aj 256 GB interného úložiska je viac ako dosť. Zákazníkov teší aj pribalený 25 W adaptér a podpora dotykového pera S pen. Do ruky nemusí padnúť ideálne a nezmestí sa ani do každého vrecka, ale celkovo Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G dáva zmysel.
Veľkosť uhlopriečky: 6,9“ ● Rozlíšenie displeja: 3 200x1 440 px – Dynamický AMOLED ● Operačný systém: Android ● Typ procesora: Exynos 990/8 jadier ● Operačná pamäť (RAM): 12 GB ● Interná pamäť: 256 GB ● Hlavný fotoaparát: 108 + 12 + 12 Mpx ● Predný fotoaparát: 10 Mpx ● Kapacita batérie: 4 500 mAh ● Hmotnosť: 208 g ● Podpora 5G: áno
Samsung Galaxy Z Flip 3 5G
8-jadrový procesor Snapdragon 888, 8 GB RAM, 128 GB interná pamäť, 12 + 12 + 12 Mpx fotoaparát, podpora 5G
Pozrieť najlepšiu ponukuV roku 2021 predstavil Samsung dva skladacie telefóny. Práve model Z Flip 3 je menší variant. Po rozložení uvidíte 6,7-palcový AMOLED displej. V zloženom stave je k dispozícii malý informatívny 1,9-palcový vonkajší displej. Telefón má dva vzadu dva objektívy s rozlíšením 12 Mpx. Predná kamera má 10 Mpx. Kapacita batérie je 3 300 mAh.
Tento parameter mu nemožno uprieť a dokázali to aj medzinárodné benchmarky. Samsung podporovaný 5G čipom dostal 8 jadier a dobre známy procesor Snapdragon 888. Napriek tomu, že ide o „vlajku“ segmentu, Exynos zaradil spiatočku. Systém je svižný, reakcie rýchle a 8 GB RAM má na tom takisto svoj podiel. 128 GB sa javí ako nedostatočných, no pri cene 256 GB verzie možno stojí za úvahu či celú kapacitu využijete. Slot na SD kartu nehľadajte.
Čo zamrzí pri skladačke viac, je absolútne mizerná výdrž batérie. 3 300 mAh je naozaj málo. Samsung Galaxy Z Flip 3 5G je proste jednodňovým telefónom. A nabíjanie 15 W adaptérom, ktorý ani nedostanete v balení, to je takisto nevydarený ťah. 10 W bezdrôtové nabíjanie to určite nezachráni. Navyše, často sa od zákazníkov ozýva, že batéria naozaj hreje, a to predovšetkým pri väčšej záťaži.
Nejde o Samsung, ktorý by sme radili k najlepším fotomobilom. Na to tu je napríklad Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G. Primárny snímač má 12 Mpx a k dokonalým záberom mu napomáha 12 Mpx širokouhlý objektív. Fotky určite nie sú zlé, ale ak by sme šli do detailov, snímač s vyšším rozlíšením by bol lepšou voľbou. Určite nepohorí, ale ani nezaujme. Predná kamera s 10 Mpx je na selfie a portréty ako stvorená. Vyzdvihnúť musíme nočné zábery, ktoré sú aj pri zhoršenom svetle bez výraznejšieho šumu. Maximálne sa dostaví vyššia úroveň neostrosti. Spotrebitelia sú radi za 4K video, ktoré je kvalitatívne úmerné fotkám.
Zákazníkov tešia displeje, ktorými dokáže Flip-ko veľmi dobre bodovať. Malý AMOLED displej na chrbte nie je žiadny prelomový prvok, ukáže vám čas, dátum či kapacitu batérie. Zobrazí aj notifikácie, počasie alebo časovač. Funguje tu režim Always-on, ale paradoxne, musíte displej prebudiť dotykom. 6,7-palcový displej už je plnohodnotný a prostredie vyzerá krásne – Full HD+, dobré farby, kontrast i viditeľnosť na slnku. A má 120 Hz, dôvod, prečo batéria ubúda raketovým tempom.
Menší súrodenec ohybného smartfónu Samsung Galaxy Z Fold 3 5G, určený pre menej náročných fanúšikov skladacích telefónov. Výčitku musíme smerovať k nezmyselne malej batérii a slabej výdrži. Na konci dňa budete radi, že môžete nabíjať. Adaptér v balení nenájdete. Navyše 15 W „rýchlonabíjanie“ rozhodne nie je rýchle. V tomto smere je to však všetko. Pretože výkonu je dostatok a v danej triede nie je veľa ohybných konkurentov ako práve Galaxy Z Flip. Navyše Samsung technologicky vyriešil zlom obrazovky a AMOLED je naozaj vydarený kúsok.
Veľkosť uhlopriečky: 6,7“ + 1,9“ ● Rozlíšenie displeja: 2 640 x 1 080 px – Dynamický AMOLED + 512 x 260 px – Super AMOLED ● Operačný systém: Android ● Typ procesora: Snapdragon 888/8 jadier ● Operačná pamäť (RAM): 8 GB ● Interná pamäť: 128 GB ● Hlavný fotoaparát: 12 + 12 + 12 Mpx ● Predný fotoaparát: 10 Mpx ● Kapacita batérie: 3 300 mAh ● Hmotnosť: 183 g ● Podpora 5G: áno
Samsung Galaxy S10e
8-jadrový procesor Exynos 9820, 6 GB RAM, 128 GB interná pamäť, 16 + 12 Mpx fotoaparát, 10 Mpx predný fotoaparát
Pozrieť najlepšiu ponukuSamsung v S10e stelesnil niečo, čo na trhu dlho chýbalo. Kvalitný mobilný telefón s TOP výbavou, ale nie s rozmermi veľkej peňaženky. Telefón je kompaktný a zároveň exkluzívne výkonný. Dnes sú v hre aj výkonnejšie modely, ale Samsung nie je tak výrazne pozadu. Exynos 9820 plní svoju úlohu dobre. Rovnako tak aj duálny fotoaparát. Batéria je menšia, má kapacitu 3 100 mAh.
S10e nepatrí ani v benchmarkoch k slabším kusom. Procesor Exynos 9820 nie je podľa mnohých odborníkov žiadna sláva, ale už nehreje a zároveň, Samsung ho v tomto prípade vyladil tak, že výraznejšie pripomienky neuvádzali ani v testoch výkonnosti. Procesoru sekunduje 6 GB RAM a 128 GB interného úložiska. Na výkon sa určite sťažovať pri tomto telefóne nemožno. Horšie je to už s batériou – 3 100 mAh. Je to málo. Pri plnej záťaži budete radi, ak s ním jeden deň vydržíte. Pri štandardnom používaní ho určite raz za deň budete nabíjať, a to maximálne 15 W adaptérom alebo 15 W bezdrôtovým nabíjaním. V tomto ohľade ide o jednodňový telefón. Nie je v tom však vo svete smartfónov sám.
Spotrebitelia boli milo prekvapení dvojicou objektívov. Predsa len, dnes, keď ich je na zadnej strane aj päť, duálny fotoaparát rešpekt nebudí. Ale mal by. 12 Mpx hlavný objektív je doplnený o nastaviteľnú clonu (f/1,5 až f/2,4), a to je dôvod, prečo dokáže Samsung aj za pomoci optickej stabilizácii vyprodukovať také kvalitné snímky. Všetky zlé efekty a šumy sú eliminované. 4K video pri 60 FPS poteší takisto a predná kamera s 10 Mpx, ktorá taktiež podporuje 4K záznam. V noci duálny fotoaparát trocha zaostáva, ale katastrofa to nie je.
Telefón má na výšku 142 mm a na šírku 59 mm. Padne do pánskej i dámskej ruky. Smartfón sa skvele drží i ovláda. Na 5,8-palcový AMOLED displej je krásny pohľad, napriek tomu, že má len 60 Hz obnovovaciu frekvenciu. To už o niečo neskôr do hry prišiel aj smartfón Samsung Galaxy Note20 Ultra5G, ktorý má 120 Hz a rozdiel by ste videli okamžite. Tak či onak, Full HD+ je pri tomto rozlíšení optimálne. Perfektne funguje regulácia jasu a opäť, konkurencia by sa v prípade displejov mohla od Samsungu učiť.
Kvalita spracovania cenovku nijak nepodlieza. Materiály spolu „hrajú“ a všetky prvky sú dobre zapracované. Samsung Galaxy S10e je elegánom. Na zadnej strane len veľmi mierne vystupuje modul fotoaparátov. Sklenená zadná časť je rukopisom Samsungov, hoci na istú dobu prestali sklo na „chrbte“ používať a prebral to konkurenčný Apple. Na spodnej hrane nájdete USB-C vstup, reproduktor a 3,5 mm Jack. Na pravej strane je len uzamykacie tlačidlo s čítačkou odtlačkov prstov, ku ktorej aj zákazníci majú viac pripomienok – nereaguje tak, ako by mala a zároveň je umiestnená privysoko.
Ak ste doteraz nevedeli nájsť kompaktný telefón s prémiovým výkonom, v prípade Samsung Galaxy S10e ste práve na takýto telefón natrafili. Kórejský procesor s označením Exynos 9820 neznie najlákavejšie, no Samsungu sa podarilo celý systém skvele vyladiť. Spotrebitelia sú radi aj za duálny fotoaparát, ktorý produkuje veľmi dobré zábery. Chválime aj displej, menej pochvaly si zaslúži nepresná čítačka odtlačkov prstov. Prítomný je 3,5 mm jack. Celkovo je S10e správnou voľbou a neduhom bude len slabá výdrž batérie, ktorá je na úrovni jedného dňa.
Veľkosť uhlopriečky: 5,8“ ● Rozlíšenie displeja: 2 280x1 080 px – Dynamický AMOLED ● Operačný systém: Android ● Typ procesora: Exynos 9820/8 jadier ● Operačná pamäť (RAM): 6 GB ● Interná pamäť: 128 GB ● Hlavný fotoaparát: 16 + 12 Mpx ● Predný fotoaparát: 10 Mpx ● Kapacita batérie: 3 100 mAh ● Hmotnosť: 150 g ● Podpora 5G: nie
Samsung Galaxy S21 Ultra 5G
8-jadrový procesor Exynos 2100, 12 GB RAM, 256 GB interná pamäť, 108 + 12 + 10 + 10 Mpx fotoaparát, podpora 5G
Pozrieť najlepšiu ponukuSmartfón mnohými označovaný za vlajkovú loď spoločnosti Samsung. Mobilný telefón je vybavený čipom 5G, samozrejmosťou je aj podpora NFC či vstavaný GPS modul. Mobil má na zadnej strane až štyri objektívy. Galaxy S21 Ultra dokáže točiť video v 8K rozlíšení a ponúka tiež automatické ostrenie. Ide o Dual SIM telefón so slotom na dve nanoSIM karty, prípadne na jednu nanoSIM + eSIM.
Obrazovému snímaču, ktorý Samsung do tohto smartfónu integroval, ujde len máločo. Hlavný objektív s rozlíšením 108 Mpx robí zo Samsungu Galaxy S21 Ultra 5G dokonalý fotomobil. Vylepšená je tiež svetelnosť objektívu (clona), a preto aj snímky s horším osvetlením majú veľmi vysokú kvalitu. Mierne nedostatky sa dostavia pri osvetlených objektoch v tme – fotografie sa javia príliš saturované a nie také zaostrené, ako by ste možno čakali. Inak však fotoaparát podáva najlepší výkon. Vďačí za to aj optickému zoomu a dvom 10 Mpx teleobjektívom. Nehovoriac o 12 Mpx ultraširokouhlom snímači. Opomenúť nemožno ani prednú selfie kameru so 40 Mpx. Nie nadarmo sa radí medzi telefóny s najlepším predným objektívom.
Vnútorná pamäť telefónu je 256 GB, existujú aj verzie so 128 GB alebo až 512 GB. Procesor Exynos 2100 je dobre známy predovšetkým svojou stabilitou a výkonom. Procesor je podporený 12 GB RAM pamäťou. Reakcie sú veľmi rýchle a celý ekosystém je dobre vyladený. Smartfón navyše podporuje dotykový stylus S Pen, ktorý si môžete dokúpiť. Kapacita batérie je 5 000 mAh a vzhľadom na výkon, je energetická spotreba naozaj fantastická a na dva dni sa dostanete so slušnou rezervou. Samsung navyše ponúka bezdrôtové nabíjanie (15 W) a 25 W rýchlonabíjanie, ktoré nie je pomalé, no doplniť energiu by sa dalo aj rýchlejšie. Plusom je reverzné nabíjanie. Zdanlivo prekvapujúca je absencia nabíjačky v balení.
Pri pohľade na displej si Samsung Galaxy S21 Ultra 5G pýta pozornosť. Veľký 6,8-palcový displej s AMOLED technológiou a až 120 Hz obnovovacou frekvenciou je pastvou pre oči. V portfóliu Samsungu ide zároveň o prvý model, ktorý zobrazuje obsah v QHD kvalite a nie vo Full HD ako predošlé modely, napr. Samsung Galaxy S20 FE, okrem modelu Ultra však toto neponúka ani S21 či S21+. Pri rozlíšení 3 200 x 1 440 px a farbách, ktoré displej ponúka, ide naozaj o dokonalé zobrazovanie. Navyše, ani ostré slnko pre tak veľký displej nie je problémom. Kvitujeme aj kvalitu spracovania, ktorá však pri takej vysokej cene musí byť podmienkou.
Zadná strana telefónu je matná, rozlúčiť sa teda môžete s odtlačkami. Dizajn telefónu budí „dospelý“ dojem a Samsung ostal verný elegancii. Ani mierne vytŕčajúce objektívy na zadnej strane nie sú nijak rušivým elementom. Rušivým elementom nie je ani žiadny slot na SD kartu, pretože Samsung ho nemá. Výrobcovia si tak nejak povedali, že ponúkajú spotrebiteľom dostatočné množstvo kapacity už v základe a rozšírenie nutné nie je. Ide tak o drobný nedostatok, ktorý však pri 256 GB či 512 GB verzii naozaj nebude problémom.
Samsung Galaxy S21 Ultra 5G je smartfónom, ktorý sa radí medzi absolútnu svetovú špičku. Bezpochyby nesklame výkonom a ohromí kvalitou fotografií. Spotrebitelia sú tiež nadšení z kvalitného AMOLED displeja, ktorý na veľkej 6,8-palcovej uhlopriečke robí skvelý dojem. Spokojnosť panuje aj s rýchlymi reakciami čítačky odtlačkov prstov. Pri takejto cene je prekvapením, že súčasťou balenia nie je nabíjací adaptér. Inak však smartfón podporuje aj 15 W bezdrôtové nabíjanie.
Veľkosť uhlopriečky: 6,8“● Rozlíšenie displeja: 3 200 x 1 440 px – Dynamic AMOLED ● Operačný systém: Android ● Typ procesora: Exynos 2100/8 jadier ● Operačná pamäť (RAM): 12 GB ● Interná pamäť: 256 GB ● Hlavný fotoaparát: 108 + 12 + 10 + 10 Mpx ● Predný fotoaparát: 40 Mpx ● Kapacita batérie: 5 000 mAh ● Hmotnosť: 227 g ● Podpora 5G: áno
Samsung Galaxy A22 5G
8-jadrový procesor MediaTek MT6833 – Dimensity 700, 4 GB RAM, 128 GB interná pamäť, 48 + 5 + 2 Mpx fotoaparát, podpora 5G
Pozrieť najlepšiu ponukuModelový rad série „A“ má spotrebiteľom prinášať zaručený kvalitatívny štandard. V praxi sa zdá, že sa to telefónu darí. Za rozumné peniaze nie je príliš veľa parametrov, ktoré mu možno vyčítať. Navyše má integrovaný 5G chipset a poteší na dnešné pomery smartfónov dobrou výdržou 5 000 mAh batérie. Napriek absencii AMOLED displej nesklame.
Srdcom mobilného telefónu nie je Exynos ani Snapdragon, ako sme zvyknutí o novších modelov, tentoraz ide o procesor MediaTeak MT6833 (Dimensity 700). Ten má 8 jadier a maximálnu frekvenciu 2,2 GHz. Na pomery tejto triedy neprekvapí, ale ani nesklame. Čo by potešilo viac, je vyššia operačná pamäť – 4GB sa dnes javia trochu málo a časom sa môže dostaviť spomalenie ekosystému. Na druhej strane, 128 GB interné úložisko je viac ako postačujúce, zvlášť ak vezmete do úvahy, že môžete využiť SD kartu. K tomu všetkému súčasne môžu ostať aktívne dve nanoSIM karty. Telefón tak ocenia aj tí, ktorí majú „horúcu linku“ a majú SIM od dvoch operátorov.
Za silnú stránku rozhodne možno považovať výdrž batérie. Samsung Galaxy A22 5G zvládne dva dni v základe. Batéria má kapacitu 5 000 mAh. Vstavaný je GPS modul, podporuje bezdrôtové pripojenia Bluetooth, WiFi aj NFC. Telefón má aj 3,5 mm Jack. Tí, ktorí nemajú radi čítačku odtlačkov prstov v displeji, budú radi, Samsung ju v tomto prípade umiestnil na bočné on/off tlačidlo. Reakcie nijak neohúria a čítačka vám často povie „nie“. Dizajn telefónu je neutrálny, elegantný. Bezdrôtové nabíjanie telefón nepodporuje. Maximálny výkon nabíjania je 15 W.
Posun Samsungu vo fotoaparátoch je zrejmý, no nie úplne v tomto prípade. Hoci nemožno tento model porovnávať s takým premiantom, akým je Samsung Galaxy S21 Ultra 5G, netreba si klamať, že cena môže hrať rolu. „Áčko“ má na zadnej strane tri objektívy. Hlavný snímač má 48 Mpx, širokouhlý objektív má 5 Mpx. Teleobjektív k dispozícii nie je a ďalej je tu len 2 Mpx makro. Telefón si s prítmím či šerom príliš dobre neporadí. Nemá ani žiadnu stabilizáciu obrazu. Počas dobrých svetelných podmienok je konkurencie schopný, rozhodne však nejde o fotomobil, jednoducho reaguje nerozhodne a expozícia je veľmi nejednotná.
Predná kamera naozaj nie je na selfie snímky stavaná – na trhu nájdete aj lepšie 8 Mpx snímače, za ktorých kvalitu snímok sa nebudete hanbiť. Chváliť by sme chceli AMOLED displej, no ten vo výbave tohto modelu nie je. Paradoxne ani TFT displej s rozlíšením 2400 x 1080 px a 90 Hz obnovovacou frekvenciou, neponúkne zlý vizuálny zážitok. Práve naopak v porovnaní s inými TFT displejmi sa javí, že Samsung našiel ideálny pomer pixelov a rýchlosti vykresľovania. Dynamický rozsah displeja je naozaj dostačujúci.
V názoroch spotrebiteľov sa najčastejšie skloňuje dobrá výdrž batérie a takisto pomer ceny a výkonu. I keď nejde o AMOLED displej, 90 Hz obnovovacia frekvencia robí veľký kus práce a drahší konkurenti by si mohli brať príklad. Fotoaparát je miestami rozpačitý a expozícia nie je najlepšia. Za svetelných podmienok však odvedie svoju prácu skvele. Predný objektív je už trochu sklamaním. Za veľké plus považujeme fakt, že k dispozícii máte plnohodnotný Dual SIM telefón a využívať môžete súčasne tiež pamäťovú kartu. V príslušenstve je adaptér s káblom.
Veľkosť uhlopriečky: 6,6“● Rozlíšenie displeja: 2 400x1 080 px – TFT/Full HD ● Operačný systém: Android ● Typ procesora: MediaTek MT6833 – Dimensity 700/8 jadier ● Operačná pamäť (RAM): 4 GB ● Interná pamäť: 128 GB ● Hlavný fotoaparát: 48 + 5 + 2 Mpx ● Predný fotoaparát: 8 Mpx ● Kapacita batérie: 5 000 mAh ● Hmotnosť: 203 g ● Podpora 5G: áno
Samsung Galaxy S20 Ultra 5G
8-jadrový procesor Exynos 990, 12 GB RAM, 128 GB interná pamäť, 108 + 12 + 48 Mpx fotoaparát, podpora 5G
Pozrieť najlepšiu ponukuSmartfón, ktorý stelesňuje perfektnú výdrž vďaka veľkej 5 000 mAh batérii a zároveň sa aj rýchlo nabíja. Exynos 990 má výkonu na rozdávanie a 12 GB RAM je takisto skvelým základom. Internej pamäti nikdy nie je dosť a 128 GB – Samsung Galaxy S20 Ultra 5G by si zaslúžil možno toľko, čo dostal skladací telefón Samsung Galaxy Z Fold 3 5G – 256 GB.
Prvým parametrom je fotoaparát, ktorý vám dáva parádne výsledky. Samozrejme, čísla nie sú vždy dôležité, 108 Mpx hlavný snímač sa javí ako elitný objektív a veru, za použitia parádnej optickej stabilizácie ním aj je. K tomu 12 Mpx širokouhlý objektív a 48 Mpx teleobjektív, dohromady máte perfektné sýte farby, svetelnosť a hlavne ostré zábery bez šumu. Veľa robí softvér a 100x zoom je skôr marketing, predsa len je to vec elektroniky. Ponúka vám aj všelijaké doplnkové funkcie, možno sa zídu a možno ani nie, aj bez nich to fotosústava zvláda. A platí to aj o nočnom režime či 4K videu pri 60 FPS, ktoré dáva naozaj zmysel. Selfie kamera je na portréty ako stvorená.
Zásluhu na práci softvéru fotoaparátu má aj hardvér. Exynos 990 nie je tým obľúbeným, no Snapdragon v Európe v tomto prípade nedostať. Každopádne, výkonu má telefón viac ako dosť. 8 jadier pri maximálnej frekvencii 2,73 GHz dokáže rozbehnúť čokoľvek, ale faktom je vyššia teplota, ktorú ukázali odborné testy a benchamrky Exynos okamžite zrazili o čosi nižšie. S 12 GB RAM je aj celé prostredie rýchle, a svižné. Ak je vám pamäť 128 GB málo, 512 GB už má pamäte viac a až 16 GB RAM. Aj spotrebitelia vedia, že hoci je Snapdragon na čele, Exynos ma výkonovej rezervy na rozdávanie.
6,9-palcový displej so 120 Hz frekvenciou je opäť niečo, čo vás presvedčí o tom, že 60 či 90 Hz displeje sú z módy. Samsung to vie a rozdiel spoznáte hneď zvlášť pri rozlíšení 3 200 x 1 440 px. Veľkosť je však niečím, čo spôsobuje, že pri dlhom držaní telefónu v ruke nemáte tak úplne pocit kompatibility. Telefón je pre väčšiu batériu pevnejší a masívnejší, hoci na hmotnosti sa to tak výrazne neprejavilo. Okraje displeja sú zakrivené, rámček je minimálny. V displeji je ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov, ktorá predovšetkým po nalepení ochranného skla nereaguje vždy podľa predstáv.
Čím nás smartfón milo prekvapil, je výdrž batérie. Aby nie, veď má v sebe 5 000 mAh batériu, čo neznamená, že s ňou dokáže aj hospodáriť. Jeden deň zvládnete s rezervou a možno aj väčšou, než by ste čakali. Nabíjať môžete rýchlo, až 45 W, štandardom je 15 W alebo 25 W (adaptér v balení), no ak už rýchlonabíjanie, nabité by ste mali zhruba za hodinku. Pozor na životnosť akumulátora. Nabíjať môžete taktiež bezdrôtovo výkonom 9 W a bezdrôtovo môžete nabíjať aj reverzne.
Zdá sa, že Samsung Galaxy S20, hoci už nie je hrdou vlajkovou loďou Samsungu, dokáže parametrami neustále konkurovať. Pozitívom je pokles ceny. Lákať však bude predovšetkým ultimátny fotoaparát. Hoci v európskej verzii je distribuovaný len s procesorom Exynos 990, nedostatok výkonu vás trápiť takisto nebude. Smartfón má navyše lepšiu výdrž batérie a zároveň sa aj rýchlo nabíja vďaka 45 W rýchlonabíjaniu. Dizajn sa možno na pomery premianta úplne nepodaril, ale to je vecou vkusu. Škoda, že už nie je plnohodnotným Dual SIM telefónom (hybridný slot), no aspoň je v balení 25 W adaptér.
Veľkosť uhlopriečky: 6,9“ ● Rozlíšenie displeja: 3 200x1 440 px – Dynamický AMOLED ● Operačný systém: Android ● Typ procesora: Exynos 990/8 jadier ● Operačná pamäť (RAM): 12 GB ● Interná pamäť: 128 GB ● Hlavný fotoaparát: 108 + 12 + 48 Mpx ● Predný fotoaparát: 40 Mpx ● Kapacita batérie: 5 000 mAh ● Hmotnosť: 220 g ● Podpora 5G: áno
Najpredávanejšie podľa Heureka.sk
Predajnosť v prípade mobilných telefónov môže byť pozitívnym znamením. Dôvod je ten, že konkrétny model je s najväčšou pravdepodobnosťou obľúbený kvôli funkciám či parametrom, ktoré ponúka. Samozrejme, druhým dôvodom môže byť predovšetkým cenová dostupnosť. Preto aj pri výbere vždy dbajte na to, aby ste nevyberali výhradne na základe ceny. Inak sa ľahko môže stať, že telefónu budú chýbať vlastnosti, ktoré požadujete. Najpredávanejšie mobilné telefóny Samsung sme zaradili do nasledujúcej tabuľky. Vďaka dátam portálu Heureka.sk sme tak zistili, ktoré Samsung telefóny sú aktuálne najobľúbenejšie. Čo sa týka predajnosti samotnej, je potrebné si uvedomiť, že čísla predajov sa môžu rýchlo meniť. Údaje sa snažíme v pravidelných intervaloch aktualizovať.
Prečo si kúpiť mobilný telefón Samsung?
Je to práve kórejský konglomerát Samsung, ktorý sa považuje za najväčšieho konkurenta americkej spoločnosti Apple, ktorá na trhu boduje svojimi telefónmi iPhone. To však nie je dôvod, ktorý by mal spotrebiteľa presvedčiť o kúpe smartfónu tohto výrobcu. Preto vám ponúkneme niekoľko vlastností, ktoré smartfóny Samsung robia unikátnymi a vo veľkej miere môžu spotrebiteľa utvrdiť v tom, že práve tento výrobca smartfónov a širokého portfólia elektroniky je správnou voľbou.
Bezpochyby sú mobilné telefóny Samsung medzi spotrebiteľmi obľúbené vďaka spoľahlivosti, inteligentným funkciám, lepšej cenovej dostupnosti, kvalitným fotoaparátom a pre mnohých aj z dôvodu podpory operačného systému Android. Dlhodobo v číslach predajnosti patria medzi absolútnu špičku na trhu. V odborných testoch získavajú perfektné hodnotenia a vysoko sa umiestňujú aj v kvalitatívnych a výkonnostných rebríčkoch zahraničných spotrebiteľských organizácií. Prečo si teda obstarať mobilný telefón Samsung?
- Ponuka telefónov – jednou z výhod spoločnosti Samsung oproti konkurentom je dlhoročná tradícia, ktorú tento kórejský výrobca má vo výrobe a vývoji elektroniky a elektrospotrebičov. Práve široké portfólio smartfónov je výhodou aj oproti konkurentom ako Xiaomi, Huawei či Apple. Samsung ponúka svoje prémiové telefóny, „vlajkové lode“, ale takisto nezabúda na odolné telefóny či lacné smartfóny v rôznych cenových kategóriách, ktoré ponúknu v pomere k cene veľmi solídny výkon a funkcionalitu. Veľkým benefitom je aj spomínaný vývoj aplikácií a vlastných systémov.
- Fotoaparát – v posledných rokoch mobilné telefóny Samsung spravili v oblasti fotoaparátov obrovský pokrok a konkurujú tým najlepším. Najnovšie modely smartfónov Samsung dokážu vyhotoviť fotografie kvalitatívne porovnateľné s najlepšími fotomobilmi na trhu. Výrazným zlepšením prešli takisto predné objektívy – selfie kamery, ktoré sú dokonca na lepšej úrovni ako zvyšok konkurencie. Za výrazný vzostup kvality môžu kvalitnejšie snímače, lepšia svetelnosť (clona), automatické ostrenie, ale takisto stabilizácia obrazu, ktorá sa perfektne prejaví pri vyhotovovaní videozáznamov.
- Výkon – výrobca svoje mobilné telefóny vybavuje primárne vlastnými procesormi Exynos, no najnovším modelom sa dostalo takisto výkonných procesorov s názvom Qualcomm Snapdragon. Najvýkonnejšie mobilné telefóny Samsung sú vybavené procesorom Snapdragon 888 5G, ktorý disponuje vysokou frekvenciou až 8 jadier. Z vlastnej dielne využíva Samsung najvýkonnejšie procesory Exynos 2100. Aj pri starších modeloch sa však dočkáte slušného výkonu, vyššej pamäte RAM a dobrých reakcií ekosystému.
- Displej – pochváliť sa dnes môžu smartfóny Samsung veľmi kvalitnými displejmi s prívlastkom AMOLED. Plusom je, že ani staršie verzie v tomto parametri nezaostávajú. Tieto displeje majú veľmi podobné parametre ako veľkoplošné OLED obrazovky televízorov. Majú vynikajúce podanie čiernej, vysoké rozlíšenie, skvelú sýtosť farieb, svetelnosť a predovšetkým sú úspornejšie vďaka čomu dokážu ušetriť kapacitu batérie.
- Skladacie telefóny – v rámci portfólia sme samostatne vyčlenili špeciálnu kategóriu telefónov Fold a Flip. Ide o smartfóny s unikátnou skladacou konštrukciou. V prípade najnovších modelov je to práve Samsung, ktorý priniesol v segmente inteligentných telefónov, akúsi evolúciu. Hlavnou výhodou takýchto telefónov je predovšetkým univerzálnosť používania. Z kompaktného smartfónu sa zrazu môže stať súrodenec tabletu. Väčší displej následne ponúka širšie možnosti využitia.
- Výdrž batérie – v minulosti výdrž batérie nebola najsilnejšou stránkou smartfónov Samsung. Dnes je však situácia iná. Tento parameter treba hodnotiť s ohľadom na výkon či veľkosť displeja. Problémom všetkých výkonných smartfónov je dnes pomerne krátka výdrž batérie. Môže za to procesor, veľké displeje a graficky náročné operácie. Napriek tomu patria aj najvýkonnejšie telefóny Samsung v pomere výkonu a výdrže batérie medzi to lepšie na trhu. Smartfóny Samsung so štandardným výkonom dokážu spotrebiteľa prekvapiť rozhodne lepšou výdržou batérie než jeden alebo dva dni. Opäť však treba zohľadniť, aké nároky má samotný spotrebiteľ a na aké účely telefón využíva. Mobily s najlepšou výdržou batérie nájdete aj v našom porovnaní smartfónov.
- Dual SIM – dnes už ako jeden z mála výrobcov na trhu Samsung stále ponúka plnohodnotné mobilné telefóny Dual SIM. Vďaka duálnemu slotu môžete mať súčasne aktívne obe SIM karty a využívať úložisko pamäťových kariet. Aj drahšia konkurencia väčšinou vsádza na hybridne sloty, ktorým šetria miesto.
- Dizajn – Samsung si nikdy nepotrpel na dizajnové výstrelky a väčšinou ostával verný svojmu dizajnu, ktorý sa dá charakterizovať slovíčkom elegantný. Zároveň je kvalita spracovania na vysokej úrovni. Či ide o kombináciu plastov, kovu alebo hliníka, telefóny pôsobia vždy veľmi pútavo a prepracovanie. Za výrazné plus možno považovať aj displeje bez hrubých rámčekov alebo výrezov. Problematické nikdy nebolo ani rozmiestenie ovládacích prvkov, fotoaparátu alebo reproduktoru.
- Dostupnosť servisov – tým, že mobily tohto výrobcu sú na globálnom trhu tak široko zastúpené, servisná podpora je veľmi dobrá. Množstvo autorizovaných predajcov ponúka záručný aj pozáručný servis a nie je nutné urgentne využívať oficiálne servisné strediská Samsungu. Servisné náklady sú takisto spravidla nižšie ako napríklad v prípade konkurenčného producenta Apple.
- Cenová politika – bez ohľadu na to či spotrebiteľ hľadá lacný mobilný telefón, výkonný smartfón či skvelý fotomobil, Samsung má vďaka širokej ponuke veľmi dobre zvládnutú cenovú politiku. V jeho zastúpení nájdete lacnejšie mobilné telefóny do 300 eur, smartfóny do 500 eur, ale aj prémiové telefóny, ktoré uspokoja požiadavky najnáročnejších spotrebiteľov. Ani pri lacnejších modeloch sa pritom nemusíte báť, že ide o staršie modelové rady, výrobca často prichádza s modelmi, ktoré sú určené pre konkrétnu cenovú hladinu.
Otázky a odpovede – FAQ
Možno sa pýtate, ktorý telefón Samsung je najlepší alebo chcete vedieť, ktorý smartfón má najlepší fotoaparát. Prípadne potrebujete poradiť v procese výberu. Ak potrebujete pomôcť, neváhajte nám napísať v diskusii pod článkom. Sekciu otázok a odpovedí pravidelne kontrolujeme a snažíme sa odpovedať najskôr, ako je to možné. Takisto budeme radi za vaše rady, tipy či odporúčania, ktoré môžu pri rozhodovaní významne pomôcť ostatným spotrebiteľom.
Ktorý telefón má najlepší fotoaparát?
Aké ohybné telefóny má Samsung v ponuke?
Aké telefóny majú najlepšiu výdrž batérie?
Slovník pojmov/Dôležité pojmy
- AMOLED – ide o špeciálnu technológiu mobilných displejov, ktorá vychádza z technológie OLED obrazoviek. Devízou tohto typu displeja je predovšetkým kvalita farieb, sýtosť čiernej, svetelnosť, kontrast, rýchlejšia odozva a nižšia spotreba. Výhodou je aj lepšie čitateľnosť na priamom slnku a lepšie pozorovacie uhly.
- 5G sieť – je 5. generácia komunikácie v rámci mobilnej siete. Predchodcom bola 4G sieť. Oproti predošlej generácie je zvýšená prenosová rýchlosť a garantovaný stabilnejší príjem signálu aj vďaka možnosti jeho smerovania. Aby mobilné zariadenie dokázalo v tejto rýchlejšej sieti komunikovať, musí byť vybavené 5G chipsetom.
- Exynos – tento názov nesie označenie procesorov spoločnosti Samsung Electronics. Najnovšie a zároveň aj najvýkonnejšie procesory Exynos majú vo svojom názve najvyššie číslo. Medzi vrchol ponuky aktuálne patria procesory Exynos 2100 a Exynos 1080. Exynos procesory sú postavené primárne na výkonných jadrách ARM Cortex.
- RAM – ide o označenie operačnej pamäte zariadenia. Táto pamäť umožňuje dočasne zapisovať a čítať dáta v reálnom čase extrémne rýchlo. Nejde o permanentný typ pamäte. Vypnutím zariadenia sa táto pamäť maže. Veľkosť pamäte RAM do istej miery vplýva na prevádzku a reakcie systému.
- IP stupeň krytia – International Protection Marking je medzinárodný systém určovania odolnosti elektronického zariadenia voči pevným telesám a vode. Označenie IP je sprevádzané príslušným dvojčíslím, ktoré je tvorené samostatnými číslicami. Prvá číslica informuje o odolnosti voči cudzím telesám (prach) a dotyku (náraz) – úroveň 0 až 6. Druhá číslica spotrebiteľovi hovorí o stupni odolnosti proti vode (0 až 9).
- OneDrive – ide o externé online úložisko (dátové servery) spoločnosti Microsoft, ktoré môžu využívať majitelia mobilných telefónov Samsung pre zálohovanie – ukladanie všetkého obsahu v telefóne.
- Samsung Knox – je bezpečnostný softvér, ktorý je predinštalovaný v telefónoch Samsung. Jeho účelom je zabezpečiť údaje, dáta a ich spravovanie pred digitálnymi hrozbami, aby nedošlo k ich neželanému úniku, strate alebo poškodeniu. Konfiguráciou rôznych funkcií tohto softvéru je možné upravovať spravovanie aplikácií, povolenia či ich ovládanie alebo prístup k dátam.
- NFC – je bezdrôtová komunikácia na krátku vzdialenosť, ktorá umožňuje komunikáciu minimálne medzi dvoma elektronickými zariadeniami. Výhodou tejto technológie je primárne jej bezpečnosť. Aj preto sa využíva v mobilných telefónoch predovšetkým na realizáciu bezkontaktných platieb – platobných úkonov.
- Dual SIM – toto prevedenie telefónov umožňuje využívať dve SIM karty súčasne, a to buď v plne aktívnom režime, alebo v obmedzenom režime. V aktívnom režime Dual SIM telefón prijíma signál na oboch SIM kartách a tým pádom sú obe aktívne súčasne. Počas telefonátu na jednej SIM tak je možné hovor podržať a vybaviť prichádzajúci telefonát na druhej SIM. Pri obmedzenom režime nemôžu byť aktívne obe SIM karty súčasne. Takisto je využite tejto funkcie závislé od toho, či telefón využíva hybridný slot (SIM + SD karta) alebo duálny slot (2xSIM + SD karta).
- eSIM – ide o virtuálnu SIM kartu, ktorá je už súčasťou základnej dosky mobilných telefónov. Do telefónu tak netreba vkladať SIM kartu fyzicky. Výrobcovia túto možnosť často uprednostňujú aj z hľadiska šetrenia priestoru. Potrebné je stiahnuť si profil, kde sú všetky dátové informácie. Tie sú zašifrované čím má byť garantovaná vyššia bezpečnosť než v prípade klasickej plastovej SIM karty.
Testované produkty
Heureka.sk odporúča:
Samsung Galaxy S21 Ultra 5G G998B 12GB/128GB
Samsung F111B Galaxy Z Flip 3 5G 128GB
Samsung Galaxy S20 G980F 8GB/128GB Dual SIM
Samsung Galaxy S21 5G G991B 8GB/256GB
Samsung Galaxy S21+ 5G G996B 8GB/256GB
Ďalšie články z kategórie Mobilné telefóny
Komentáre
Perfektný telefón je Samsung Galaxy S21 Ultra, hoci je cena vyššia, určite sa oplatí. Podporuje 5G sieť, čo je hudbou budúcnosti, takže aj o pár rokov bude stále skvelým kúskom na používanie. Predtým som mal S9 a vydržal mi cca. 3,5 roka veľmi aktívneho používania, potom už mal slabšiu batériu, takže som zháňal niečo nové. Výber neľutujem, displej je nádherný, fotoaparáty skvelé.
Odpovedať
Samsung Galaxy S21 nie je zlý, ale za tie peniaze som čakal niečo viac. Páči sa mi veľkosť mobilu, rýchlosť reakcií, odolnosť a kvalitný fotoaparát. Vadí mi čítačka odtlačkov prstov, pretože je nespoľahlivá a skôr ma rozčuľuje. Niektoré aplikácie, ktoré nepotrebujem, sa nedajú odinštalovať, čo mi vadí, lebo mi zbytočne zaberajú miesto v mobile.
Odpovedať
Samsung Galaxy A52 má fakt pekný displej, ktorý je čitateľný za všetkých svetelných podmienok. Plusom je always on displej či kvalitný fotografický výstup. Za nevýhody považujem pomalšiu čítačku odtlačku prsta a jemný plastový rámček okolo displeja, ktorý pôsobí veľmi krehko a mám obavy o jeho životnosť, myslím, že sa z neho ľahko odlúpne.
Odpovedať
Mobil Samsung Galaxy A12 som kúpil mojej mamine - dôchodkyni. Má jednoduché ovládanie aj pre staršieho človeka a úplne postačujúce funkcie. Mamina s ním len telefonuje, občas pošle smsku a sem tam si niečo odfotí… Mobil je za dobrú cenu, vyzerá pekne, je s ním spokojná, takže som s výberom spokojný aj ja.
Odpovedať
Samsung Galaxy A22 je lepší než jeho predchodca, čo sa týka funkcií... Je však pomerne veľký a ťažký. Ovládanie je jednoduché aj pre staršieho človeka a cena je dostupná. Oceňujem kvalitný fotoaparát a rýchlosť reakcií systému. Som nenáročný používateľ, vyhovuje mi.
Odpovedať
Samsung Galaxy A32 má veľký displej a super foták. Za tú cenu má veľmi dobré funkcie, ktoré sú porovnateľné aj s drahšími modelmi. Plusom je výdrž batérie či pekné a verné zobrazovanie farieb. Vadí mi však slabší hudobný prehrávač a troška menšia softvérová klávesnica, na ktorej sa mi menej pohodlne píše. Stiahol som si radšej inú.
Odpovedať
Samsung Galaxy A52s 5G som si kúpil na základe recenzií, pretože mnohí ho označovali za najlepší mobil do 400 eur. Po krátkom používaní som s ním zatiaľ spokojný, mobil je rýchly, má super foťák, stereo reproduktory, podporuje 5G sieť a je vodeodolný. Dostatok rôznych funkcií mi uľahčuje každodenný život. Za tú cenu je perfektný a určite ho odporúčam.
Odpovedať
Kedysi som bol fanúšikom značky Samsung a každý nový mobil bol práve od nich. No odkedy som skúsil iPhone, iný smartfón by som už nechcel. Operačný systém od Apple schová do vačku hocijaký Android s prehľadom. Systém je rýchly, svižný, prehľadný, intuitívny a neseká ani po rokoch… Možno má iPhone horšie parametre než Samsung po technickej stránke, ale v praxi sa to vôbec neprejavuje, práve naopak.
Odpovedať
Samsung Galaxy Z Flip 3 je skvelý skladací mobil. Samozrejme, v mieste zhybu si pri pozornom sledovaní všimnete pásik, ale pri bežných činnostiach to ani nevnímam. Funkcie, prevedenie aj dizajn sú super.
Odpovedať
Na to, koľko stojí Samsung Galaxy M12 M127F, som bol prekvapený tým, čo všetko dokáže a obsahuje. Cena je nastavená naozaj prijateľne. Plusom je výdrž batérie, kvalitné fotografie, jednoduchá obsluha a dostatočný výkon pre bežné používanie.
Odpovedať